Haw Par's Board of Directors Chew Choon Soo Chew Kia Ngee Hwang Soo Jin Sat Pal Khattar Wee Ee Chao Wee Cho Yaw Wee Ee Lim Lee Suan Yew Peter Sim Swee Yam Gn Hiang Meng Low Weng Keong

BOARD OF DIRECTORS

(from left to right) Chew Choon Soo, Chew Kia Ngee, Hwang Soo Jin, Sat Pal Khattar, Wee Ee-chao, Wee Cho Yaw (Non-Executive Chairman), Wee Ee Lim (President & CEO), Lee Suan Yew, Peter Sim Swee Yam, Gn Hiang Meng, Low Weng Keong

Dr Wee Cho Yaw

Chairman
Non-Executive and Non-Independent
Wee Cho Yaw

First appointed as a Director: 31 October 1975
Last re-appointed as a Director: 18 April 2019

Dr Wee Cho Yaw, 91, was appointed Chairman of the Company since 1978.

A distinguished banker with more than 60 years’ experience, Dr Wee is a veteran in the banking, insurance, real estate and hospitality industries. He was conferred numerous awards and accolades at the national and regional level for his business achievements and support of education, community welfare and the business community.

Board Committee(s) served on:

  • Investment Committee (Chairman)
  • Remuneration Committee (Member)
  • Nominating Committee (Member)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • United Overseas Insurance Limited (Chairman)
  • UOL Group Limited (Chairman)
  • United Industrial Corporation Limited (Chairman)

Other Principal Commitments:

  • United Overseas Bank Limited (Chairman Emeritus and Honorary Adviser)
  • Pan Pacific Hotels Group Limited (Chairman)
  • Marina Centre Holdings Private Limited (Chairman)
  • Nanyang Technological University (Pro-chancellor)
  • Singapore Federation of Chinese Clan Associations (Honorary President)
  • Singapore Hokkien Huay Kuan (Honorary President)
  • Singapore Chinese Chamber of Commerce & Industry (Honorary President)
  • Wee Foundation (Chairman)
  • Chung Cheng High School (Chairman)

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Far Eastern Bank Limited (till May 2018)
  • United Overseas Bank Limited (till April 2018)

Professional Qualifications & Achievements:

  • Chinese high school education
  • ASEAN Business Advisory Council Legacy Award for Singapore (2017)
  • Honorary Doctor of Letters, Nanyang Technological University (2014)
  • The Distinguished Service Order, Singapore National Day Award (2011)
  • The Asian Banker Lifetime Achievement Award (2009)
  • Honorary Doctor of Letters, National University of Singapore (2008)
  • Credit Suisse-Ernst & Young Lifetime Achievement Award (2006)
  • Businessman of the Year, Singapore Business Awards (2001 and 1990)

Mr Wee Ee-chao

Deputy Chairman
Non-Executive and Non-Independent
Wee Ee Chao

First appointed as a Director: 8 July 2003
Last re-elected as a Director: 10 June 2020

Mr Wee Ee-chao, 65, is the Deputy Chairman of the Company.

Mr Wee is the Chairman and Managing Director of UOB-Kay Hian Holdings Limited and also manages Kheng Leong Company (Private) Limited which is involved in real estate development and investments.

Board Committee(s) served on:

  • Nil

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • UOB-Kay Hian Holdings Limited (Chairman and Managing Director)
  • UOL Group Limited (Director)

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Kheng Leong Company (Private) Limited
  • Wee Foundation (Director)

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • UOB Kay Hian Securities (Thailand) Public Co Limited (listed on the Stock Exchange of Thailand) (till April 2016)

Professional Qualifications:

  • Bachelor of Business Administration degree from The American University, Washington DC, USA

Mr Wee Ee Lim

President & CEO
Executive and Non-Independent Director
Wee Ee Lim

First appointed as a Director: 23 March 1994
Last re-elected as a Director: 24 April 2018

Mr Wee Ee Lim, 58, is the President & CEO of the Company. He is closely involved in the management and growth of Haw Par group of companies for more than 30 years.

Board Committee(s) served on:

  • Investment Committee (Member)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • UOL Group Limited (Deputy Chairman)
  • United Industrial Corporation Limited (Director)
  • United Overseas Bank Limited (Director)

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Wee Foundation (Director)

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Hua Han Health Industry Holdings Limited (till July 2015)

Professional Qualifications:

  • Bachelor of Arts (Economics) degree from Clark University, USA

Mr Sat Pal Khattar

Non-Executive and Independent Director Sat Pal Khattar

First appointed as a Director: 1 January 1977
Last re-appointed as a Director: 18 April 2019

Mr Sat Pal Khattar, 77, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. He is the Chairman and Director of Khattar Holdings Pte Ltd group of companies which is principally engaged in investments.

Board Committee(s) served on:

  • Remuneration Committee (Chairman)
  • Nominating Committee (Chairman)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • Nil

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Nil

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Nil

Professional Qualifications & Achievements:

  • LLB degree and LLB (Hons) degree from the University of Singapore
  • Padma Shri (2011) (India)
  • SICCI-DBS Singapore-India Business Award (2009)

Mr Hwang Soo Jin

Non-Executive and Independent Director Hwang Soo Jin

First appointed as a Director: 28 October 1986
Last re-appointed as a Director: 18 April 2019

Mr Hwang Soo Jin, 84, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. He is a veteran insurer, with more than 50 years of experience in the industry.

He was a Director of a number of other public listed companies previously.

Board Committee(s) served on:

  • Nil

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • United Industrial Corporation Limited (Director)
  • United Overseas Insurance Limited (Director)

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Singapore Reinsurance Corporation Ltd (Senior Adviser, Chairman Emeritus)

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Singapore Reinsurance Corporation Ltd (till April 2019)

Professional Qualifications & Achievements:

  • Chartered Insurer of the Chartered Insurance Institute UK
  • Honorary Fellow of the Singapore Insurance Institute
  • Lifetime Achievements Award (Asia Insurance Industry Award) (2013)

Dr Lee Suan Yew

Non-Executive and Independent Director Lee Suan Yew

First appointed as a Director: 18 December 1995
Last re-appointed as a Director: 18 April 2019

Dr Lee Suan Yew, 86, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. He is a medical practitioner with over 50 years’ experience.

Dr Lee was appointed Justice of the Peace from 1998-2008 and President of the Singapore Medical Council for 4 years (2000-2004). He was also Chairman of the Singapore National Medical Ethics Committee (2007 and 2008).

Board Committee(s) served on:

  • Nil

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • Nil

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Nil

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • K1 Ventures Limited (till February 2018)

Professional Qualifications & Achievements:

  • MBBS Chir. Degree from the University of Cambridge
  • MRCP and FRCP from the Royal College of Physicians, Glasgow
  • Public Service Star (Bar) (2002)
  • Public Service Star (1991)

Dr Chew Kia Ngee

Non-Executive and Independent Director Chew Kia Ngee

First appointed as a Director: 11 May 2011
Last re-elected as a Director: 24 April 2018

Dr Chew Kia Ngee, 74, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. He is a Chartered Accountant with about 40 years’ experience in the public accounting profession.

Board Committee(s) served on:

  • Audit and Risk Committee (Chairman)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • Nil

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Singapore Eye Foundation (Board Member)
  • Kong Meng San Phor Kark See Monastery (Audit Committee Member)
  • Miclyn Express Offshore Ltd (Board Member)

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Nil

Professional Qualifications:

  • Bachelor of Economics (Honours) degree from the University of Malaya
  • Master of Commerce from the University of Melbourne
  • PhD in Business and Management from the University of South Australia
  • Fellow of Institute of Chartered Accountants in Australia
  • Fellow of CPA Australia
  • Fellow of Institute of Singapore Chartered Accountants

Mr Peter Sim Swee Yam

Non-Executive and Independent Director Peter Sim Swee Yam

First appointed as a Director: 11 May 2011
Last re-elected as a Director: 24 April 2018

Mr Peter Sim Swee Yam, 64, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. He is a practising lawyer and Director of Sim Law Practice LLC and has more than 30 years of legal practice.

Board Committee(s) served on:

  • Audit and Risk Committee (Member)
  • Nominating Committee (Member)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • Lum Chang Holdings Ltd (Independent Director)
  • Mun Siong Engineering Ltd (Independent Director)
  • Singapore Reinsurance Corporation Ltd (Independent Director)
  • ST Group Food Industries Holding Limited (Independent Director)

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Singapore Heart Foundation (Board Member)

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Young Men’s Christian Association (YMCA) of Singapore (till May 2016)
  • Marco Polo Marine Ltd (till 28 January 2019)

Professional Qualifications & Achievements:

  • Degree in Law from the National University of Singapore
  • Bintang Bakti Masyarakat (2008)
  • Pingat Bakti Masyarakat (2000)

Mr Gn Hiang Meng

Non-Executive and Independent Director Gn Hiang Meng

First appointed as a Director: 13 August 2014
Last re-elected as a Director: 10 June 2020

Mr Gn Hiang Meng, 71, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. Mr Gn has more than 30 years of investment banking and hospitality industry experience. He was a senior banker with the United Overseas Bank Group for 28 years and was the Deputy President of UOL Group prior to his retirement in 2007.

Board Committee(s) served on:

  • Audit and Risk Committee (Member)
  • Nominating Committee (Member)
  • Remuneration Committee (Member)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • Centurion Corporation Limited (Non-Executive and Independent Director)
  • Koh Brothers Group Limited (Non-Executive and Independent Director)
  • TEE International Limited (Non-Executive and Independent Director)
  • SingHaiyi Group Limited (Non-Executive and Independent Director)

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Nil

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Nil

Professional Qualifications:

  • Bachelor of Business Administration (Honours) degree from the National University of Singapore

Mr Chew Choon Soo

Non-Executive and Independent Director Chew Choon Soo

First appointed as a Director: 28 February 2019
Last re-elected as a Director: 18 April 2019

Mr Chew Choon Soo, 62, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. He has more than 23 years of senior executive search experience and has served in various senior management and committee roles. He is currently engaged in human capital advisory, focusing mainly on the healthcare industry in China.

Board Committee(s) served on:

  • Remuneration Committee (Member)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • KS Energy Ltd

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • Nil

Professional Qualifications:

  • BSc (Hons) in Economics and Accounting from Bristol University UK.
  • MBA from Wharton School of the University of Pennsylvania.

Mr Low Weng Keong

Non-Executive and Independent Director Low Weng Keong

First appointed as a Director: 22 June 2020

Mr Low Weng Keong, 67, is a Non-Executive and Independent Director of the Company. He was formerly the country managing partner of Ernst & Young, Singapore, and a past global chairman and president of CPA Australia.

Board Committee(s) served on:

  • Audit and Risk Committee (Member)

Present Directorships in other listed companies (as at 31 December 2019):

  • Riverstone Holdings Limited
  • iX Biopharma Limited
  • UOL Group Limited

Other Major Appointments/Principal Commitments:

  • Singapore Institute of Accredited Tax Professionals Limited (Director)

Past Directorships in Listed Companies and Principal Commitments held over the preceding five years (1 January 2015 to 31 December 2019):

  • NTUC Education and Training Fund (Board of Trustees till October 2019)
  • Confederation of Asian and Pacific Accountants Limited (till May 2019)
  • Bracell Limited (till November 2016)

Professional Qualifications:

  • Fellow and Life member of CPA Australia
  • Fellow of the Institute of Chartered Accountants in England & Wales
  • Fellow of the Institute of Singapore Chartered Accountants
  • Associate of the Chartered Institute of Taxation (United Kingdom)
  • Accredited Tax Advisor of the Singapore Institute of Accredited Tax Professionals
  • Fellow of the Chartered Accountants Australia and New Zealand
Designed by InfiniteSparks